Eftervård. Är det bara att kasta pengarna i sjön och betala ett dyrt hem, om inget ändå görs när den beroende kommer ut?

Detta är en bra fråga. Hur meningsfylld är missbruksvård? Egentligen är det inte svårt att sluta med droger, det svåra är att inte börja igen. För att förenkla ett komplext problem. Visst kan det vara rent av nödvändigt att få hjälp att sluta men på sikt handlar det om att hålla sig drogfri när det ”vanliga” livet ska rulla på, med studier, arbete, fritid, fest och allt annat. Är man bara det minsta osäker ska man definitivt söka hjälp i någon slags självhjälpsgrupp. Det finns många olika så att alla ska hitta något som passar. I början kanske man ska gå på möten varje dag för att gradvis gå mer sällan. Avgörande här är att man inser att man själv har ansvaret för denna process och inte att man inbillar sig att det går att skylla på andra när det går åt pipan.

Kommentera gärna:

Bloggarkiv